Virtuti Militari dla zapomnianych żołnierzy 

 01-12-2008

PSL w porozumieniu z ministrem obrony Bogdanem Klichem pracuje nad projektemustawy umożliwiającej nadanie Virtuti Militari i Krzyża Walecznych zapomnianym bohaterom II wojny światowej – dowiedział się serwis internetowy tvp.info. Chodzi głównie o żołnierzy walczących w Armii Krajowej i w partyzantce.

Byłyby to pierwsze nadania orderu od dwudziestu lat. Wtedy to wprowadzonoprzepis uniemożliwiający przyznawanie Virtuti Militari później niż pięć latpo wojnie. Teraz zrobiono by jednorazowy wyjątek od tej reguły.

O jakie przypadki chodzi? Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń wystawiali wczasie II wojny światowej żołnierzom ich dowódcy. Trafiały one potem dowładz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które odznaczały żołnierzy. Częśćwniosków nie dotarło do Londynu i dlatego należne ordery i odznaczenia niezostały nigdy żołnierzom wręczone. PSL chce to zmienić.

– Virtuti Militari i Krzyże Walecznych wręczały także komunistyczne władze.Nie na rękę było im jednak odznaczać żołnierzy z Armii Krajowej ipartyzantki – mówi w rozmowie z serwisem internetowym tvp.info szef klubuPSL Stanisław Żelichowski.

Ile osób nie dostało orderów? By oszacować te liczby, PSL organizuje 9grudnia w Sejmie spotkanie ze środowiskami kombatanckimi.

Politykom tej partii udało się już uzyskać informację, że co najmniejpięćset wniosków znajduje się w archiwum Instytutu im. gen. Sikorskiego wLondynie. Ponad 120 wniosków o uhonorowanie żołnierzy 10 Pułku UłanówLitewskich (w tym 19 o przyznanie orderu Virtuti Militari) przechowujeMuzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. W 1993 roku znaleziono je na strychujednej z kamienic w tym mieście. Historykom udało się ustalić, że wnioski zRypina nie trafiły do Londynu najprawdopodobniej dlatego, że dowódcy pułkupo kapitulacji zostali wywiezieni w głąb III Rzeszy.

– Elementarna uczciwość nakazuje uhonorowanie bohaterów. Niezależnie odtego, czy jeszcze żyją, czy nie – twierdzi kapitan Zdzisław Piłatowicz,prezes Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

 

tvp.info